Alfa Mito

Alfa Mito

Alfa Romeo Mito, (Tip 955) İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo tarafından üretilen 3-kapılı bir Süper Mini'dir. Resmi olarak 19 Haziran 2008'de Milano'da Castello Sforzesco'da tanıtılmıştır. Uluslararası lansmanı yine 2008 yılında İngiltere Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirişmiştir. Temmuz ayından sonra Alfa'nın daha önce girmiş olduğu tüm pazarlarda satışına başlanmıştır. Bu 3 kapılı, önden çekişli hatchback doğrudan Mini ve o yıllarda yeni üretilmeye başlamış olan Audi 1'in rakibi konumunda düşünülmüştür. Alfa Romeo Stil Merkezi tarafından 8C Competizione'den esinlenilerek tasarlanmıştır.

Mito daha önce Fiat Punto ve Oper Corsa D'de kullanılan Fiat'ın küçük platformu üzerine inşa edilmiştir. 2008-2012 yılları arasında yaklaşık olarak 200.000 Mito üretilmiştir.

İsim

Üretimden önce modelin adının "Junior" olması planlanmıştı. Alfa Romeo severlerin isimi belirlemesi için Kasım 2007'de bir yarışma başlatıldı. Her ülkeden bu yarışmaya kazanana Alfa Romeo Spider yada Alfa Romeo dağ bisikleti ödül olarak verilmişti. Kazanan "Furiosa" olmuştu. Bu isim İspanya hariç, İtalya, İngiltere ve Almanya'da iyi sonuçlar almıştı.

Buna rağmen 14 Mart 2008'de Alfa Romeo resmi olarak Milano ve Torino şehirlerinin isimlerinden esinlenerek isismin "Mito" olacağını duyurdu. Mito, Milano'da tasalanmış ve Torino'da üretilmiştir. Mito kelimesi aynı zamanda İtalyanca'da efsanevi ve mistik anlamlarına gelmektedir.

Özellikler

Alfa Romeo'nun henüz yeni lanse ettiği DNA isimli sisteme sahipti. Bu sistem sürücüye üç farklı mod arasında seçim imkanı verebilmekteydi. Dinamik (Dynamic) Normal ve All-Weather (Tüm hava koşulları). Sistem motor, frenler, direksiyon, süspansiyon ve vites kutusu karakteristiklerine kumanda edebilmektedir. Mito aynı zamanda LED arka stoplara ve 250 litre bagaj kapasitesine sahiptir. Daha iyi yol tutuş ve güç aktarımını sağlayan, önk aks üzerine konumlanmış elektronik kilitli difransiyel (Q2) DNA'nın dinamik modunda aktif hale geliyordu.

MiTo GTA Concept

GTA (Gran Turismo Alleggerita) Mito'nun en sportif versiyonu olarak 2009 Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilendi. Konsept'in 1.8 litre hacminde turbo beslemeli motoru hem emme hem de egzoz egzantirklerine kumanda ederek değişken zamanla sağlayarak 240 HP güç üretebiliyordu. O-100 km/s hızlanma süresi 5 sn ve maksimum hızı 250 km/s olarak belirtilmiştir. Karbonfiber spoiler, tavan paneli ve ayna çerçeveleri kullanılarak GTA'nın ağırlığı azaltışmıtı. Ağırlığı düşürmek için aynı zamanda alüminyum da kullanılmıştı. Standart versiyona göre 20 mm daha alçak aktif süspansiyona sahipti.

MiTo Quadrifoglio Verde

Mito'nun Quadrifoglio Verde versiyonu 2009 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilenmiştir. Quadrifoglio Verde geleneksel olarak Alfa Romeo'nun model gamının en üst seçeneğine verilen bir isimdir. QV versiyonu yeni 1.4 litre 170 HP Multiair motora, yeni tasarlanmış süspansiyon ve direksiyona ve Fiat Powertrain Technologies (FPT) tarafından geliştirilmiş C635 kodlu yeni 6 ileri şanzımana sahipti. Multiair teknolojisi sayesinde 100 km'de 6 litre yakıt tüketimine ve 139 g/km emisyon değerine sahiptir.

2010 Yenilikleri

TCT Kuru Tip Çift Kavrama Şanzıman : Mito için bu yeni şanzıman 2010 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılmıştır. TCT Fiat Powertrain Technologies (FPT) tarafından Verona'da üretilmiştir. TCT, Magnetti Marelli üretimi elektronil kontrol ünitesine ve BorgWarner hidrolik üniteye sahiptir.


Blue&Me–TomTom : Cenevre de aynı zamanda Tom Tom navigasyon sistemine entegre edilen Blue & Me'nin tanıtımını da yapılmıştır.

2014 Yenilikleri

2014 model yılı için Mito yeni 0.9 lite turbo beslemeli, 105 HP, TwinAir motora, yeni krom üçgen panjura, antrasit gri renge ve parlatılmış ön farlara sahip olmuştur. Arabanın içindeki geliştirmeler, yeni döşemeler, 3 farklı ön konsol görünümü ve yeni Uconnect 5.0 multimedya sistemini içermektedir.

Yeni motor gamı 2 adet turbo dizel motor (1.3 JTDM 85 HP ve 1.6 JTDM 120 HP) ve 5 adet benzinli motor seçeneğine sahiptir (70 HP 1.4, 78 HP 1.4, 135 HP 1.4 MultiAir Turbo ve 170 HP 1.4 MultiAir Turbo) 135 HP olan verisyon aynı zamanda TCT şanzıman ile de sunulmaktadır. Giulietta'da olduğu gibi 120 HP gücündeki LPG entegre edilmiş motor da bazı pazarlarda satışa sunulmuştur.
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)

Yeni Ürünler

En Çok Satılanlar