Alfa Giulietta

Alfa Giulietta

Alfa Romeo Giulietta, (Tip 940) İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo tarafından üretilen 5-kapılı bir hatchbacktir. Giulietta'nın üretimi 2009 yılının sonlarına doğru başlamış ve Mart 2010 Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılmıştır. 2009 yılının Şubat ayında Chrysler (Fiat Alfa Romeo ana şirketin ortağı) ile ABD Hükümeti arasında bir canlandırma planı geleceği ve otomobilin ABD'de üretimi yapılarak Milano pazarına sürüleceği bildirildi. Ancak Fiat yerine Giulia gibi, ABD'ye daha büyük modellerin getirilmesi planlandı. Giulietta, 2011 yılında Avrupa'da ikinci yılın otomobili seçildi.

Giulietta'nın yalnızca 5 kapılı hatchback modeli mevcuttur. Giulietta'nın 22 Mayıs 2010 tarihi itibariyle 23 İtalyan bayisinde tanıtımı bulunuyordu. Giulietta'nın reklam kampanyası Hollywood oyuncusu Uma Thurman tarafından yapılmıştır. Reklamın sonunda şu şekilde bir slogan vurgulanmıştır "Merhaba ben Giulietta. Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayım. Duygularımız olmadan sadece birer makinayız". 2014 yılında makyajlanan Giulietta'nın iç mekanında değişiklikler yapılmıştır. Direksiyon rötuşlanmış, navigasyon ekranı orta konsola eklenerek konsoldaki tuşlar kaldırılmıştır.

Platform

Planlama aşamasında kullanılan platform C-Evo olarakta bilinen Fiat'ın Kompakt Platformu oldu. Pratikte bu komple yeni bir platformdu. Fiat,Stilo, Bravo ve Lancia Delta'da kullanılan C Platformunu C-Evo'ya dönüştürmek ve mühendislik açısından geliştirmek adına 100 milyon Euro harcamıştı. Bu yeni platformun daha uzun dingil açıklığı, teker merkezlerinden aracın ön ve arkasına olan uzunluğun daha kısa olması, önde gelişmiş MacPherson arkada çok kollu süspansiyon sistemi gibi özelliklere sahiptir. Satıldığı ülkeye ve donanım seviyesine bağlı olarak 16, 17 ya da 18" jant ile birlikte satın alınabilmekteydi. 205/55 R16, 225/45 R17, ve 225/40 R18 lastik ebatı opsiyonları olarak sunulmuştu. Jantlar 5x110 mm bijon aralğına sahiptir. Giulietta, 156 modeline benzer bir şekilde 4.3 metre civarında bir uzunluğa sahipti ve sadece 5 kapılı olarak satışa sunulmuştu.

2014 Değişiklikleri

Alfa Romeo 2013 yılında Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarın'da güncellenmiş bir Giulietta'yı tanıtmıştır. Trim değişiklikleri 5" veya 6.5" ebatında Uconnet navigasyon ve multimedya sistemi, yeni ön üçgen panjur tasarımı, krom çerçeveli ızgaraya sahip sis farları, yeni ve destekleri daha iyileştirişmiş koltuklar, yeni jant tasarımları ve ayrıca ay beyazı, Anodizzato mavi ve bronz gibi yeni renk seçeneklerini kapsıyordu. Ayrıca 170 HP gücünde 380 Nm tork değerine sahip 2 litre hacminde JTMD 2 motor seçenekler arasına eklenmişti. Ayrıca 2014 ürün gamındaki tüm motor seçenekleri Euro 5+ (Euro 6 ready) emisyon standartlarına kavuşmuş oldu.

Özel Versiyonlar

Quadrifoglio Verde (2010-) model gamının en üstünde yer alan seçenek 1.75 litre hacminde, 235 HP gücünde turbo beslemeli TBi isimli motora sahiptir. Bu model standart versiyona göre önde 15 mm arkada 10 mm daha alçak bir sürüş, koyu titanyum renge boyalı 18" çok kollu jantlar ya da opsiyon olarak 5 delikli 18" jantlar, önde 330 mm arkada 282 mm çapında fren diskleri, Alfa Kırmızısı'na boyalı fren kaliperleri, karartılmış camlar, spor kapı eşiği çıtaları, Quadrifoglio Verde çamurluk etiketleri, mikrofiber kumaşlı yada opsiyon olarak deri koltuklar ve fırçalanmış alüminyum boyalı ön konsol gibi eklentilere sahipti. 1750 cc hacmi Alfa Romeo'nun geçmişine gönderme yaparak niteliktedir. Geçmişte bu motor hacmine sahip modellere rastlamak mümkünür.

Quadrifoglio Verde (2014-) Cenevre Otomobil Fuarı'nda Alfa Romeo yeni bir Quadrifoglio Verde versiyonu tanıttı. Bu yeni versiyon 17500 cc hacminde 240 HP güç üreten, alüminyum bloğa sahip bir turbo benzinli motor ile donatılmıştı. Aynı zamanda Ala Romeo 4C'den ödünç alınan kuru tip çift kavrama TCT şanzıman ile sunuluyordu. Bu yeni kombinasyonla birlikte Alfa Romeo'nun amiral gemisi 240 km/s maksimum hıza ve 6.0 sn'de 0-100 km/s'e ivmelenme imkanına sahip oldu.

120 HP 1.4 LPG Turbo (2011-) LPG'yi yakıt olarak kullanılabilen bu versiyon, Euro 5 spesifikasyonlarını karşılaşan 120 HP gücünde 1.4 litre hacminde bir turbo benzildir. Giulietta, Progression ve Distinctive isimli 3 farklı donanıma ve yedek lastik yuvasında konumlandırılmış simit şekilinde 38 litrelik bir LPG tankına sahiptir. Sadece 6 ileri manuel şanzımanla birlikte sunulmaktadır.

Squadra Corse TCT (2015-) The Squadra Corse TCT, Güney Amerika Pazarı için üretilmiş Quadrifoglio Verde'nin limitli üretim versiyonudur. Modifiye edilmiş bir 1.75 turbo benzinli motor ile sunulmuştur. Bu motor 286 HP gücüne, 6 ileri TCT şanzımana ve sport egzoz sistemine sahiptir. Toplamda 1000 adet Squadra Corse üretilmiştir.Motor Seçenekleri

Motor yelpazesinin tamamı turbo beslemeli olan 1.4 T-Jet ve M-Jet ailesinden oluşmaktadır. 6 ileri manuel vites ve 2010 Paris Motor Show'da tanıtılan kuru tip çift kavrama TCT (Twin Clutch Transmission) şanzıman motorların ürettiği gücü aktarmakla görevliydi. Manuel şanzımana kıyaslandığında 1.4 MultiAir ve 2.0 Multijet Dizel'de kullanılan TCT versiyonu daha düşük tüketim ve emisyon değerlerinin oluşmasını sağlıyordu. Alfa Romeo Giulietta'nın motoru, Multiair isimli yeni bir ünite ile donatılmıştı. Bu sistem motoru hava emişini düzenlemek üzere geliştirilmiştir. Yanma odasına girecek havanınmiktarını ve emme valflerinin açık kalacağı süreyi kontrol etmek prensibine dayalıdır. Sistem egzantrik mili ve valf arasına yerleştirşmiş "tapet" ismi verilen bi parçanın içine motor kontrol ünitesinin kumandasında ne kadar yağın gireceğini kontrol eder. Böylece daha efektif bir hava emiş profili sergilenmiş olur. 1.75 TBi hariç bütün versiyonlar Start&Stop özelliği ile donatılmıştırYeni Ürünler

En Çok Satılanlar