Alfa GTV

Alfa GTV

Alfa Romeo GTV (Gran Turismo Veloce) ve Alfa Romeo Spider, Alfa Romeo tarafından 1995-2006 yılları arasında üretilmiş iki spor otomobildir. Alfa Romeo şasi kodlama sistemine göre 916 olarak da bilinirler. GTV 2+2 oturma kapasitesine sahip bir coupe, Spider ise 2 koltuklu bir cabrio'dur. 1993-2004 yılları arasında yaklaşık 39,000 adet Spider ve 41,700 adet GTV üretimi yapılmıştır.

GTV'nin ismi yerine geçtiği model olan Alfetta GTV'den gelmiştir. Spider ise 30 yıllık bir gelenek haline dönüşmüş Giulia Spider'ın takipçisi olmuştur. 2005 yılında Brera gelene kadar GTV üretimde kaldı, Brera tabanlı takipçisi gelene kadar Spider bir yıl daha üretimde kalmış oldu.

Tasarım

İki model'de Pininfarina tasarım merkezinde Enrico Fumia tarafından tasarlanmıştır. GTV, Alfa Romeo'nun geleneksel spor coupe imajını 90'lı yıllarda yaşatmak üzere planlanmıştı.Tasarımın başlangıç aşaması 1987 yılına dayanır. İlk 1:1 ölçekli model 1988 yılında ortaya çıkmıştır. Fiat'ın o zaman ki CEO'su Vittorio Ghidella tasarımı kabul ettikten sonra iç mekan tasarımı ve geri kalan detaylar üzerinde çalışmak üzere Walter de Silva'nın sorumluluğunda Alfa Romeo Tasarım Merkesi görev alacaktı.

GTV ve Spider Fiat'nın Tip 2 olarak bilinen platformunu kullanıyordu. Arka tarafta komple yeniden tasarlanmış multilink (çok bağlantılı) bağımsız bir süspansiyon görev yapıyordu. Ön de ise Alfa Romeo 155'den tanıdık olan süspansiyon yapısı kullanılıyordu.

Tipik bir Alfa Romeo tasarımına sahip modelin, önde geleneksel üçgen panjur ve iki adet yuvarlak farı vardı. Genel olarak bu ön görüntü yine bir Enrico Fumia tasarımı olan Audi Konsept'i "Quartz" modelinin temeline dayandığı söylenebilir. GTV'nin arka tasarımı son derece aerodinamik bir yapıdaydı. Spider tüm tasarım öğelerini birebir almasına rağmen arka tarafta daha yumuşak bir geçişin hakim olduğu söylenebiir. Spider'ın tente'si bir kapağın altında komple kaybolabilir yapıdaydı ve elektrikli kumanda mekanizması bir opsiyon olarak sunuluyordu.

Tarihçe

Üretim 1993 yılında başladı. İlk çıkan modeller Arese Fabrikası'nda üretilen 4 model 3.0 V6 motora sahip Spider oldu. İlk GTV 1994 yılında 2.0 Twin Spark motora sahip bir örnekti. Her iki modelde 1995 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda resmen tanıtılmış oldu. Başlangıçta GTV 2.0 V6 TB ve 2.0 Twin Spark motorlar ile Spider ise 3.0 V6 12V ve 2.0 Twin Spark ile üretilmeye başlandı.

97 Model Değişiklikleri

GTV'nin ürün gamına 3.0 V6 24V olan motor seçeneği eklendi. Bu versiyon 305 mm disk çapı kullanan yeni Brembo frenler ile satılıyordu. Ayrıca eski 4 kollu direksiyon yeni 3 kollu olan ile değiştirildi ve klima kontrol yuvarlaklarının yapısı yenilendi.

99 Model Değişiklikleri

Modellerin geçirdiği ağır makyaj operasyonlarından ilkidir. Bu model yılı itibari ile üretilmiş olanlar Ph2 olarak bilinir. Başlıca değişimler iç mekanda yaşandı. Yeni iç mekanın tasarımı tıpkı aracın dışı gibi Pininfarina'ya ait olacaktı. Aracın dışında yaşanan değişiklik ise yeni üçgen panjur artık krom bir çerçeveye sahipti.Yeni 1.8 litre Twin Spark motor seçenekler arasına eklendi. 2.0 Twin Spark motor ise değişken geometrili emme manifoldunun yanı sıra birkaç ilave değişiklik ile artık 155 HP güç üretir hale gelmişti. Spider'da V6 TB seçeneğine kavuşmuş ve 3.0 24V seçenekleri standart olarak 6 ileri manuel şanzıman ile satılır hale gelmişti.

2000 Yılı Motor Değişimleri

Euro 3 emisyon normlarının Avrupa'da standart hale gelmesi ile motor yelpazesinde yaşanan değişiklikler oldu. 3.0 12V motor ve V6 TB motor ile birlikte 1.8 Twin Spark üretimden kaldırıldı. 2001 ve 2002 model yılları için sadece iki motor seçeneği kalmıştı. 2.0 Twin Spark ve 3.0 V6 24V. Arese fabrikasının 2000 yılının Ekim ayında kapanması ile birlikte üretim Pininfarina'nın Torono'da bulunan San Giorgio Canavese tesisine taşındı. GTV ve Spider, Alfa Romeo tarihinde çok önemli bir yeri olan Arese Fabrikası'nda üretilmiş son modeller olarak tarihe geçmiştir.

2003 Değişimleri

Modellerin geçirdiği 2. yaşadığı değişikliğitir. Yeni üretilen modeller ph3 olarak bilinir. Komple yeni bir ön tasarımın yanı sıra tenololik olarak da bir çok değişimi içerir. 2.0 JTS ve 3.2 V6 24V motor seçenekleri ilave edildi.Yeni Ürünler

En Çok Satılanlar