Alfa 75

Alfa 75

Alfa Romeo 75 (Tip 161, 162B) Alfa Romeo tarafından 1985 ve 1992 yılları arasında üretilmiş D segmenti bir otomobildir. Kuzey Amerika pazarında Milano adı ile satılmıştır.

75 pazarlama açısından oldukça başarılı bir model olmuştur. Üretimi geçtiği ilk üç yılda toplam 236,907 adet 1992 yılına kadarsa 386,767 adet satış rakamı elde etmiştir

75 Alfa Romeo henüz bağımsız bir marka konumundayken tasarlanmış ve üretilmiş son modeldir. Ayrıca bir yol otomobili olarak üretilmiş son arkadan itişli Alfa Romeo olma özelliğini taşımaktadır.

Genel Bakış

Alfa Romeo 1985 yılında yerine geçtiği Giulietta'nın birçok ortak parçasını kullanarak inşa edilmiştir ve 75 adını Alfa Romeo'nun 75. Yıl kuruluş yıl dönümü adına almıştır. Tasarımı Alfa Romeo Stil Merkezi'nin başındaki kişi olan Ermanno Cressoni'ye aittir. Aynı tasarımcı benzer öğeleri barındıran 33 modelini de tasarlamıştır.

1986 yılında Torino Fuarı'nda Alfa Romeo 75'in stationwagon versiyonu tanıtılmış ancak Fiat'ın markayı satın almasından sonra üretimi iptal edilmiştir. Ancak bir İtalyan olan Rayton Fissore isimli girişimci 75 sedan'ın temelini kullanarak 75 Turbo Wagon isimli bir modeli hayata geçirmiştir. Daha sonra 1987 yılında birisi Turbo Wagon diğeri 2.0 Twin Spark olan iki stationwagon Cenevre Fuarı'nda sergilenmiştir.

Teknik Özellikler

75 teknik açısından sıradışı bir çok özellik barındırmaktadır. Örneğin muhteşem bir şekilde dengelenmiş ön arka ağırlık dağılımına sahiptir. Bu transaxle isimi verilen bir yapı ile sağlanmıştır. Bu yapıya göre önde uzunlamasına yerleştirilmiş motor bir şaft ile arka aksın hemen önünde (arka koltuğun altında) yer alan bir şanzımana bağlıdır. Yani motor önde şanzıman arkadadır. Ön süspansiyonu Torsiyon olan 75'in arka süspansiyon sistemi de Dion tüpüne sahiptir. Arka fren diskleri alışıldık şekliyle arka aksın uç kısmına değil merkezine monte edilmiştir. Bu da aranın ağırlık merkezini yine arabanın merkezine toplayacak şekilde bir neticeye varmasına yol açar. Bu değişiklikler ile son derece dengeli bir sürüş karakteri elde edilmişti. Ayrıca 2.0 Twin Spark ve 3.0 V6 seçenekleri sınırlı kaydırmalı, mekanik bir kilitli difransiyele sahipti.

75 o dönem için gelişmiş sayılabilecek Alfa Romeo Control isminin verildiği bir uyarı sistemi ile donatılmıştı.

75 modeli başlangıçta 1.6-1.8 ve 2.0 karbürötörlü benzinli motorlar ve VM Motori imzalı 2.0 litre hacminde bir turbo dizel ile üretilmeye başlamıştı. Ardından 1986 yılında çift egzantirkli 1.8 litre hacminde bir benzinli turbo motor seçeneklerine ilave edildi.

1987 yılında 3.0 V6 motor'un dahil olmasının yanı sıra 2.0 litre hacmindeki motor silindir başına iki buji teknolojisi ile revize edildi ve Twin Spark adını aldı. Bu motorda enjeksiyon sistemi ve değişken emme zamanlama mekanizması kullanılmaya başlandı. Kuzey Amerika'da Milano adı ile satılan modelin sadece 2.5 ve 3.0 V6 seçenekleri satılıyordu. Bu satışlar 1987-1989 yılları arasında gerçekleşmiştir.

Kuzey Amerika versiyonu oradaki güvenlik regülasyonları sebebiyle Avrupalı kardeşlerinden farklılık gösteriyordu. Örneğin tampondaki körük benzeri mekanizmalar, çamurluklardaki sinyaller, egzozun ortada değil kenarda konumlanması ve yakıt takının konumından ötürü 500 litre olan bagaj hacmini 300 litreye düşürmesi gibi.Yeni Ürünler

En Çok Satılanlar